Bal kabağı tatlısı (Anamur ve Bozyazı da sarı kabak)

Şimdi tam zamanı kabak tatlısı yapmanın.Bu nimetin neleri yapılmıyor ki.Bal kabağı A vitamini ve beta karoten içeriyor .Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiriyor.Demir,kalsiyum ,protein ,fosfor, magnezyum bakımından zengin bir meyve.Beyin ve göz sağlığımız için de önemli.Yüksek tansiyona iyi geliyor. En önemlilerinden biri de bebeklerin ve çocukların kabızlık sorununu hallediyor.Mamalarının içine karıştırıp yedirebilirsiniz.

Bal kabağından çorba ,mücver ,pasta,yemek,kurabiye de güzel oluyor.Babam değişik yemekler yapmayı sever bal kabağının mücverini yapmıştı tadı hala damağımda.Inşallah onu da paylaşırım.

Malzemeler:

1 kg bal kabağı

2 bardak toz şeker

1 paket vanilya

Yapılışı:

Kabakları karpuz dilimler gibi kesin bir tencereye aralarına şeker serperek yerleştirin.Isterseniz bir gece bekletin bu esnada kabaklar biraz sulanır kendi suyuyla pişirirsiniz.Ben acelem olduğu zaman yarım bardak su ekleyip kısık ateşte kabaklar suyunu çekinceye kadar pişiriyorum.Böyle de çok güzel oluyor.Bal kabağı piştikten sonra ister cevizle isterseniz de Alanya ve Antalya usulü tahinli ,cevizli yiyebilirsiniz.Ben bahçemizde eşimin yetiştirdiği uzun bir balkabağı cinsinden yaptım.Akdeniz de bu uzun sarı kabak daha güzel oluyor.

IMG_0157.JPG

IMG_0156.JPG

IMG_0153.JPG

Reklamlar